שמד יהדות תימן
דף הבית >> יהדות תימן >> שמד יהדות תימן

 

שמד עוֹלֵי תֵימָן

כולל ראיון עם הרה"ג שלמה דמארי זצ"ל רב מושב תרום מקור הוידאו: אתר הרב יצחק פנגר שליט"א

שבת פרשת וארא תש"ט
התנכלות למבקרים חרדים במושב התימנים
שביתה במושב בדרישה להכניס לימוד קודש בבית הספר

אנו החתומים מטה בקרנו אתמול לתומנו במושב התימנים בליפתא התחתונה. אנו אך הגענו למקום, טרם הספקנו להגיע את המושב, והנה יצאה מולנו אישה אחת שהציגה את עצמה כמפקחת מטעם הסוכנות, בשם "מרים" וקבלה אותנו בחירופים ובגידופים. איימה עלינו שבאם נעיז לרדת את המושב פנימה, כי אז זה יעלה לנו בנפשותינו, היא גם הזמינה את מר שלום עמר, שאמר לנו כי הואר מרכז המושב והוא התנפל עלינו, דחף אותנו, עד הכאה ממש, אף הוא אסר עלינו את הגישה אל אחינו היהודים התימנים היושבים במקום.
(כפי שנמסר לנו) יוסף שמש, הוא זרק עלינו אבנים גדולות, והיינו בסכנה גדולה ועזבנו את המקום מתוך עלבון וצער על החזקת אחינו היראים שם במקום כשבויים.
ובתוך הרעש הזה שהוקם על המקום, נטפלו לנו אחרים מתושבי המקום יהודים יראים וצדיקים, וספרו לנו את כל המקור לחרדה הגדולה שהוקמה על ידי ביקורנו. וזהו המקור:
כשעזבו אנשי מושב זה את המחנה הציעו להם כתב והחתימו אותם עליו, בכתב ההוא נמצאת כתובה גם בקשה להסתדרות שהיא תפתח להם בית חנוך במקום שיעמוד תחת חסות הזרם ההסתדרותי, הם התימנים, שכולם חרדים לא ידעו כלום על תוכן הכתב, ולא הכירו את כל הבעיה של זרמי החינוך, חתמו, ואמנם ההסתדרות פתחה עבורם בית חינוך, ששם לומדי כל היום "מספרים" ועברית, לא מלמדים אותם, לא גמרא, לא משנה ולא מקרא.
המתישבים החליטו איפוא לעמוד על נפשם, וביום הראשון שבוע זה, הכריזו שביתת מחאה, לא הלכו לעבודה, וותרו על הלירה וארבע מאות הפרוטות שהם מקבלים מהסוכנות עבור העבודה והמשיכו בשביתתם עד יום השלישי בצהרים, הם דרשו בכל תוקף חינוך תורתי, דרשו מקרא, משנה וגמרא.
ביו השלישי בצהרים, הופיע במקום יהודי עם זקן ארוך, והוא הבטיח להם לשלוח מטעם ההסתדרות מורה "דתי".
"ובעידן ריתחא" זו עלה בגורלנו לבקר למחרת המאורע על המקום, והיות ופני יהודים לנו, קבלנו את ה"ברוך הבא" הנ"ל.
והננו בזה לשפוך את לבנו על גלות השכינה, ועל החזקתם של אחינו היהודים כשבויים, בידי יהודים, רבונו של עולם עד מתי ישרור מצב זה? (החתימות במערכת)...
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב