אני מעוניין לתרום  |  כך התחלנו את המדרש התימני  |  הגאון הרב ששון גריידי זצ"ל  |  אדיר ושדי וישב בתימנית  |  חומר מארכיון המדינה  |  donationforyemanit  |  ראש השנה וכיפור  |  ת"ת מבשר טוב  |  ילדי תימן  |  מדור פרשת השבוע  |  פרשת השבוע  |  ס ר ט י - ו י ד א ו  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
  


יפוצו מעינותך חוצה
FacebookTwitter

      כתבו לכם את השירה
דף הבית >> מאמרים וחידושים >> כתבו לכם את השירה
כתבו לכם את השירה הזאת
המצווה האחרונה בתורה, לכתוב ספר תורה.
השירה הזאת היא שירת האזינו שמשה רבינו עומד לומר וה' מצווה לכתוב את שירת האזינו. אם כן איך לומדים מכאן שיש מצווה לכתוב ספר תורה?
יש איסור לכתוב את התורה פרשיות פרשיות, אם כן חייבים לומר שהציווי הוא לכתוב את התורה שיש בה פרשת האזינו.
אבל עדיין נשאל מדוע ה' לא אמר במפורש לכתוב את התורה?
אפשר לומר שה' קרא לתורה שירה כי יש צדדים שהתורה היא כמו שירה.
מה מיוחד בשירה?
אומרים שירה כדי לשבח. עם ישראל אמרו שירה על הים, דוד המלך אומר: אשירה לה' בחיי. דברי שבח לה'.
המבנה של השיר הוא פסוקים קצרים ומחולקים לפעמים יש הקבלה ופעמים חרוזים. המשוררים הגדולים כותבים שירים עם מבנה מסויים וקבוע, לכן אפשר לשיר שיר אחד עם הרבה מנגינות. בעיקר השירים התימנים. השיר הוא יחידה מושלמת במבנה שאם תוסיף או תחסיר אות או ניקוד פגמת בשלמותה.
המבנה והפסוקים הקצרים והמנגינה המרכיבים את השירה, יוצרים שלמות, שנפש האדם שהיא חלק אלוה ממעל מתחברת אליה. האדם מתחבר וזוכר את המנגינה ואת המילים וצורם לו כששומע זיופים, כי השלמות נפגמה.
התורה בנויה ממאות אלפי אותיות שמתחברות ויוצרות שלמות כמו שירה שאם תחסיר מילה או ניקוד או תשנה בניקוד, הכל מתפרק. והתורה בהיותה שלמה ובחוכמתה היא שירה ושבח לבורא עולם.
כתבנו שדוד אמר אשירה לה' בחיי. יש במשמעות הפסוק גם שדוד מבקש, אחיה חיים שהם שירה לה'. כאשר רואים צדיק עבד ה', את הליכותיו והנהגותיו ומידותיו בשלמות כולם על פי התורה שדרכיה דרכי נועם, אזי החיים שלו הם שירה לה'.
ידוע מאמר הזהר כי "אורייתא וישראל וקוב"ה חד הוא. הקב"ה שלם בשלמות, וישראל מצווים ורוצים לדבוק בה'. אך האדם עפר יסודו, ומידותיו ורצונותיו מושכים אותו להתרחק מהשלמות ומדרך התורה. על כן חיי היהודי עובד ה' רצופים מאבקים להתחבר עם התורה ולהיות בשלמות כמוה, כדי שחייהם יהיו שירה לה' ויהיו יכולים להתדבק בה'.
אחד השירים האהובים והמרגשים זה: י-ה אכסוף... לבד מהמילים והמנגינה יש עוד גורם שמחבר אותנו לשיר הזה.
המילים לא מתאימים למנגינה. יש בתים ארוכים ויש קצרים אין מבנה של שירה. אבל אנחנו שרים את השיר עם המנגינה שלא מתאימה. ואם חסר מוסיפים אוי אוי אוי, או חוזרים שבת קודש כמה פעמים, אם יש יותר מדי מילים ממהרים לומר כדי להספיק.
כך חיים של יהודי המנגינה היא התורה והיא לא זזה ממקומה. אם חסר מילים אוי אוי תתאמץ ותסבול כדי לקיים את התורה ואם צריך לרוץ תרוץ העיקר שתהיה בקצב ובמנגינה של התורה. איך אדם יכוך להצליח? אם נפשי חולת אהבתך. כאשר רואים את אהבת ה' אלינו שנתן לנו את התורה ואנחנו שמחים בתורה ודבקים בה, אזי ההנאה עצומה ושקת נפשי ושלמות בחיים וחיינו שירה ונפשי חולת אהבת ה' והכל קל ונעים וטעים.
 
 

זכות לימוד התורה בנוסח תימן ושימור המסורת והחייאת מורשת תימן
תעמוד לתורמים היקרים נאמני עדת תימן לברכה והצלחה ישועה ורפואה ומילוי כל משאלה.

תרום בשמחה ללימוד ילדי תימן

להפקיד או העברה בנקאית לחשבון הת"ת: מבשר טוב, בנק מרכנתיל, סניף גאולה 635 ירושלים. מספר חשבון 55631


לפרטים נוספים להתקשר לטלפון  050-4148077  תזכו למצוות עם שפע ברכה והצלחה.

אם יש בקשה מיוחדת לתפילת הילדים שלחו הודעה. אפשר גם בווטסאפ 054-2254768

מתימן יבוא הישיבה המרכזית לבני עדת תימן. ירושלים רחוב תרמ"ב 6. טלפון: 02-5812531    דוא”ל: email: mtyavo@gmail.com פקס: 077-4448207 חשבון בנק הדאר: 4874867
מבשר טוב - ת"ת לבני עדת תימן רחוב יחזקאל 46 ירושלים. גני ילדים רחוב ארץ חפץ 112 כניסה ב ירושלים.  
 

דוא”ל: email: mtyavo@gmail.com
לייבסיטי - בניית אתרים